Формування наукового світогляду у першокурсників на кафедрі загальної та неорганічної хімії
З 2019 р. на кафедрі загальної та неорганічної хімії (З та НХ) розпочали роботу наукові гуртки, які з січня-квітня 2020 року наказом ректора отримали офіційний статус. Метою їх створення було залучення студентів 1 курсу хіміко-технологічного, інженерно-хімічного, інженерно-фізичного факультетів та факультету біотехнології до науково-дослідної роботи, розвиток у них експериментаторських навичок, вміння ставити і вирішувати наукові проблеми та оприлюднювати результати досліджень у доповідях на конференціях і публікаціях у наукових виданнях. У студентів 1 курсу участь у наукових гуртках підвищує мотивацію для опанування курсу загальної та неорганічної хімії, надає можливість отримати практичні навички для роботи в хімічній лабораторії з хімічним посудом та приладами, підготуватись до опанування фахових дисциплін, які повʼязані з хімічною технологією, біотехнологією та матеріалознавством
Учасники гуртка «Хімія в дії» під керівництвом в.о. завідувача кафедри, к.х.н., доцента кафедри Вадима Анатолійовича Потаскалова отримують і досліджують матеріали, що потенційно можуть застосовуватися як каталізатори різних процесів: неорганічний синтез, процеси очищення та біоконтролю навколишнього середовища, а також процесів, які повʼязані з переносом електронів (електрокаталізатори). Учасники гуртків проводять весь цикл експериментального дослідження матеріалів: власноруч синтезують матеріал, вивчають його фізико-хімічні властивості, тестують і випробовують у лабораторних умовах, а потім роблять висновки щодо його практичного застосування
Розвитком зацікавленості студентів І курсу в експериментальній науково-дослідній роботі та допомога в отриманні перших навичок науково-практичного пошуку в літературних джерелах у галузі природничих та технологічних наук, зокрема у хімії та хімічної технології, займається гурток «Купфернікель» під керівництвом к.х.н., старшого викладача кафедри Артура Олеговича Зульфігарова. Студенти отримують досвід науково-практичного пошуку літератури з подальшою участю та публікацією оглядових тез доповідей у збірниках Міжнародних та Всеукраїнських наукових студентських конференцій, а також ознайомлення з міжнародними науково-метричними базами данних наукових статей та патентів Web of Science та Scopus та принципам роботи з ними.
Учасники гуртка «Хімія – шлях у майбутнє» під керівнитвом к.х.н., доцента кафедри Коваленко Ірини Володимирівни займаються вивченням перспективних напрямків розвитку хімічної науки, створенням нових матеріалів та сплавів, а також застосуванням енергозберігаючих хімічних технологій в промисловості. Особливу увагу присвячено вивченню питань екологічної безпеки для різних галузей науки и техніки. Важлива проблема співвідношення між теоріями хімічних процесів і фактами, що зазвичай встановлюються експериментально Гурток «Хімія від теорії до практики» під керівництвом к.х.н., доцента кафедри Наталії Євгенівни Власенко займається ознайомленням слухачів з сучасними методиками синтезу та фізико – хімічними властивостями катодних та анодних матеріалів для хімічних джерел струму, а також вивченням перспективи використання електролізу для очистки стічних вод гальванічних виробництв.
Молоді науковці приймають участь в семінарах, міжнародних наукових та науково-практичних конференціях. Робота гуртків також реалізується через: - знайомство з основними стехіометричними законами хімії та використання їх у хімічних розрахунках на практиці; - опанування методів пошуку наукової інформації в паперових та електронних джерелах, робота електронних бібліотек та баз даних (WOS); - впровадження основних принципів "Академічної доброчесності" в науковому та навчальному процесі на основі знайомства з роботою системи "Антиплагіат", роботи комісії по етики; - проведення семінарів і круглих столів, присвячених презентації та обговоренню результатів науково-пізнавальної діяльності членів Гуртка; - підготовка доповідей та інформаційних повідомлень на хімічні напрямки сучасних наукових досягнень; - організація культурного дозвілля членів гуртків (екскурсії на тематичні виставки та науково-дослідні інститути НАН України, музеї, тощо).