Ювілейна сесія професорсько-викладацького складу з нагоди 125-річчя КПІ ім. Ігоря Сікорського

Новини кафедри

  • Новий навчальний рік розпочато!

  • Результати відкритої університетської олімпіади з хімії для вступників 2024

    Детальніше...  
  • ОЛІМПІАДА З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ

    Думаєте, що написати у мотиваційному листі для вступу до університету? Бажаєте перевірити свої знання з хімії у чесному змаганні?

    Детальніше...  
  • Результати загальноуніверситетської студентської олімпіади з дисципліни «Хімія» 2024

    Детальніше...  
  • Колектив кафедри загальної та неорганічної хімії провів обговорення та висунув претендентів для участі у конкурсі на посаду ректора КПІ ім. Ігоря Сікорського.

    Детальніше...  
  • День відкритих дверей Хіміко-технологічного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського. Спеціальність 161 Хімічні технології та інженерія

    День відкритих дверей Хіміко-технологічного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського. Спеціальність 161 Хімічні технології та інженерія

    Детальніше...  

Кафедра Загальної та Неорганічної хімії КПІ ім. Ігоря Сікорського  

          Заснована в перший рік існування КПІ (1898). Забезпечувала викладання хімії на всіх  4-х    відділеннях, що були на той час – хімічному, агрохімічному, механічному та інженерному. Перший завідувач кафедри – професор М.І.Коновалов. Видатний вчений в галузі органічної хімії. Відкрив реакцію нітрування насичених вуглеводнів, що носить його ім’я. За словами Н.Д. Зелінського, цим відкриттям він “оживив хімічних мертвяків”, якими на той час вважали алкани. Одним з перших почав вивчати органічні реакції за участю трихлориду алюмінію.

          В січні 1908 року кафедру очолив професор Л.В.Писаржевський - видатний фізико-хімік, академік АН СРСР, творець електронної теорії хімічних реакцій, автор видатних досліджень по впливу розчинника на механізм хімічних реакцій, родоначальник сучасної електронної теорії каталізу. В зв’язку з незгодою щодо політики царського уряду в галузі науки і освіти, пішов з КПІ в 1911 році. З 1927 року – директор Інституту фізичної хімії АН України, що нині носить його ім’я. Завідував кафедрою з 1908 по 1911 рік.

        З 1912 року кафедрою завідує професор з Казанського університету Д.К.Добросердов. Він підтримує традиції, що на той час склалися. Не змінюється і склад викладачів, серед яких були такі видатні вчені, як А.В.Думанський, І.Ф.Пономарьов, В.О.Ізбеков, М.О.Тананаєв та інші. Основний напрямок наукової роботи на той час – фізико-хімічні дослідження органічних розчинників.

          В період революції та громадянської війни КПІ практично не працював. Заняття відновилися лише в 1921 році. Після жовтневої революції та громадської війни заняття почалися у 1921 році. Навесні 1922 року кафедра реорганізується: на її основі з’являються дві кафедри – кафедра загальної та неорганічної хімії та кафедра аналітичної хімії.

          У 1928 року керівником кафедри загальної та неорганічної хімії стає В.О.Ізбеков, який закінчив хімічне відділення Юр’ївського університету (м. Тарту, Естонія). Його наукові роботи (професор з 1927-го, член-кореспондент АН УРСР з 1939-го року) були продовженням та розвитком ідей В.О.Плотникова в галузі електрохімії неводних розчинів. Видатною роботою В.О.Ізбекова, що мала світовий успіх, було встановлення потенціалів розкладу галогенідів металів у розтопах. Завдяки цим дослідженням уперше було складено ряд напруг металів у розтопах. Важливе місце серед наукових робіт В.О.Ізбекова займає вивчення рідкісних та рідкісноземельних металів. Чудовий методист і блискучий лектор В.О.Ізбеков створює на кафедрі єдину викладацьку школу.

               У роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) під час перебування КПІ у Ташкенті викладання загальної та неорганічної хімії проводилося на відповідній кафедрі Середньоазіатського індустріального інституту. Повернення КПІ до Києва  відбулось у липні-серпні 1944 році.

Фото: Колектив кафедри у великій хімічній аудиторії, грудень 1958 року. В центрі професор В.О.Ізбеков, поруч доцент  О.І.Астахов.

          Із 1960  по 1966 років кафедру очолює доктор хімічних наук, професор В.В Удовенко – фахівець з фізико-хімічного аналізу рідких систем та хімії комплексних сполук. У зв’язку зі збільшенням  кількості спеціальностей, створенням нових факультетів, саме у 1966 році кафедра була поділена на кафедру неорганічної хімії, яка обслуговувала хіміко-технологічний, інженерно-фізичний факультети та факультет хімічного машинобудування (завідуючий кафедрою В.В.Удовенко), і кафедру загальної хімії (завідуючий кафедрою О.І.Астахов)

          Учень В.О.Ізбекова  – О.І.Астахов закінчив КПІ у 1930 році. З 1935 року він є асистентом, потім доцентом, а з 1966 року – професор кафедри і очолює кафедру загальної хімії до 1976 року. Наукова робота під керівництвом О.І. Астахова була повязана з координаційними сполуками, процесами іонного обміну. На кафедрі регулярно проводилися роботи з методики викладання загальної та неорганічної хімії у вищих та середніх учбових закладах, видаються підручники, навчальні посібники, довідник з хімії для вчителів. Постійно підвищується  науковий рівень викладання викладачів, зростає їх педагогічна майстерність. У 1979 році  на кафедрі загальної хімії працювали 2 професори, 6 доцентів, 2 старших викладачі, 5 асистентів.

          Кафедру  неорганічної  хімії з початку існування з 1966 по 1979 р.  очолював доктор хімічних наук, професор В.В.Удовенко видатний науковець в області фізико-хімічного аналізу багатокомпонентних систем та хімії комплексних сполук,  який мав великий досвід  попередньої педагогічної,  методичної,  організаційної  і наукової роботи.  Цей досвід він здобув під час праці  у  Середньоазіатському  державному університеті  (м. Ташкент)  і потім у Київському технологічному інституті силікатів (1953-54) та в КПІ (з 1954). Викладацький колектив  був сформований з молоді, що тільки-но закінчила навчання в аспірантурі Київського  держуніверситету та КПІ. Першими викладачами кафедри неорганічної хімії були професор  В.В.Удовенко та асистенти:  Т.Ф.Мазанко,  Г.Б.Померанц,  Л.Г.Рейтер, В.М.Танчик, О.М. Степаненко, Н.І.Потаскалова, В.В.Голубкова і Г.А.Котляр.Велика робота проводилась Удовенко В.В. по оптимізації методів викладання курсу загальної та неорганічної хімії. З метою посилення самостійної роботи студентів традиційну схему лекція-лаб.заняття-екзамен, було замінено на схему самостійна робота-лаб.заняття-лекція-екзамен, з введенням елементів дослідження, що відповідає вимогам розвитку самостійності в роботі студентів та забезпечує її високу ефективність.

Фото: професор Удовенко Володимир Вікторович, в 1956-1959 роках виконує обов`язки проректора КПІ з наукової роботи, з 1960 року завідувач кафедри загальної та неорганічної хімії, а в 1966-1979 роках завідувач кафедри неорганічної хімії.

 Під керівництвом В.В.Удовенко на кафедрі була започаткована наукова школа хімії комплексних сполук металів з етаноламінами, було захищено більше ніж 23 роботи кандидата та доктора хімічних наук.

 

Фото: Професори В.В.Удовенко та Б.Й.Набиванець зі співробітниками кафедри неорганічної та аналітичної хімії. 

          У 1979 році кафедра неорганічної хімії була об’єднана з кафедрою аналітичної хімії під керівництвом професора Б.Й.Набиванця. Кафедра неорганічної та аналітичної хімії проіснувала до 1990 року, після чого знову була розділена. Кафедра неорганічної хімії стає самостійним підрозділом, а згодом відбувається об'єднання з кафедрою загальної хімії, в результаті чого підрозділу повертається назва кафедра загальної та неорганічної хімії. Її  очолив учень професора В.В.Удовенка доцент О.М.Степаненко. Після раптової смерті О.М.Степаненка у грудні 2002 року кафедру очолив доцент Л.Г. Рейтер – видатний педагог, відомий вчений в галузі координаційних сполук.

          Досягнення викладачів кафедри відмічені перемогами у конкурсі  "Соросовський  доцент",  1996  р. (доценти О.М.Степаненко і Л.Г.Рейтер); "Соросовський вчитель" 1996 р. - доцент В.П.Басов. Викладачі кафедри (А.І.Крисенко, В.П.Басов) приймали  активну  участь в дослідженнях,  пов'язаних з аваріїю на ЧАЕС.  Кафедра вела розробки композиційних систем для зняття  радіактивних забруднень на станціях.

Фото: професор Степаненко Олег Миколайович, завідувач кафедри загальної та неорганічної хімії 1990-2002 роках.

 Основним напрямком наукової роботи кафедри стає дослідження комплексних сполук d-елементів. Синтезовано біля двохсот нових комплексних сполук ртуті, міді, нікелю, цинку, кадмію, хрому, кобальту і досліджено їх властивості. Під керівництвом В.В.Удовенко та О.М.Степаненко були започатковані дослідження в хімії координаційних сполук: - вивчення стійкості комплексів в розчинах; - синтез  і  вивчення  властивостей різнолігандних комплексів, які містять разом з етаноламінами аміак,  амінокислоти, етилендіамін, піридин,   січовину  і  інші;  - синтез  і  дослідження  поліядерних  біметалічних  комплексів з містковими атомами депротонованих гідроксогруп аміноспиртів. Виконано багато робіт по вивченню кінетики і механізмів  заміщення лігандів у внутрішній сфері комплексів перехідних металів (керівник Л.Г.Рейтер). Систематичні дослідження комплексів d-елементів з аміноспиртами узагальнені в обзорних статтях,  в яких показана їх велика різноманітність,  дуже цікаві особливості кислотно-основних властивостей та реакційної здатності, перспективність практичного застосування.

Фото: доцент Рейтер Леон Григорович, завідувач кафедри загальної та неорганічної хімії 2002-2003 роках.

Останнім часом ведеться науковий пошук можливих  шляхів  застосування різнолігандних та поліядерних комплексних сполук як прекурсорів для отримання ефективних каталізаторів процесів пов'язаних з переносом електронів.  Співробітниками проводиться подальше вивчення властивостей різнолігандних комплексних сполук на основі d-металів з N,O-донорними лігандами.

          Названі наукові дослідження входили до координаційного плану розвитку неорганічної хімії НАН України. Кафедра підтримує постійні зв'язкиз вченими Інституту загальної та неорганічної хімії імені В. І. Вернадського НАН України,  Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.  В різні роки на кафедрі вели педагогічну роботу член-кореспондент НАН України Л.І.Бударін,  академік НАН В.В.Стрілко, д.х.н. Ю.А.Малетін та інші.

Фото: професор Андрійко Олександр Опанасович, завідувач кафедри загальної та неорганічної хімії 2003-2021 роках.

В травні 2003 року на посаду завідувача кафедри обирається випускник КПІ, д.х.н., професор  О.О. Андрійко - учень академіка Ю.К.Делімарського, який, у свою чергу, був учнем професора В.О.Ізбекова. З його приходом на кафедрі, паралельно з традиційними дослідженнями в галузі координаційних сполук, розгортаються роботи по синтезу та вивченню нових неорганічних матеріалів – електрокаталізаторів, нанодисперсних оксидів металів та ін. Зберігаються традиції викладання неорганічної хімії, започатковані кількома поколіннями видатних вчених, що працювали на кафедрі.

З 2000 року на кафедрі захищено 7 дисертаційних робіт. Серед наукових здобутків кафедри за останні роки:

- Розроблено нові ефективні методи синтезу нанодисперсних оксидних матеріалів. Спільно з науковцями Інституту фізики напівпровідників НАН України, виявлені цікаві ефекти впливу розміру кристалів на електрофізичні властивості цих матеріалів.

 - Досліджені властивості та структура гетеро метальних полі ядерних комплексів з аміноспиртовими лігандами. Встановлено, що ці сполуки та продукти їх піролізу можуть бути ефективними каталізаторами для низки електрохімічних процесів (виділення-іонізації водню на вуглецевих нанотрубках, інтеркаляції літію в графіт та інших).

- Розроблена феноменологічна теорія багатоелектронних електрохімічних процесів в розплавах та іонних рідинах. Опублікована в монографії A.A.AndriikoYu.O. AndriykoG.E. NauerMany-electronelectrochemicalprocesses. Springer, 2013, XIX, 167 p. ISBN 978-3-642-35769-5

- Розроблена теоретична модель осадження гідроксидів з водних розчинів шляхом спонтанної конденсації полі ядерних гідроксокомплексів. Модель пояснила наявність кореляцій між добутками розчинності гідроксидів металів і константами їх стійкості. З практичної точки зору, вона дає можливість передбачити залишкову концентрацію катіонів металів у розчині після осадження.

          Цікавий погляд на історію відкриття хімічних елементів, створення Періодичної системи елементів та деякі переваги короткоперіодної Періодичної таблиці над довгоперіодною розглянуто в публікації професора О.О.Андрійко (AlexanderA. Andriiko, Hans-JoachimLunkTheshortformofMendeleev'sPeriodicTableof Chemical Elements - atoolboxforlearningthebasicsofInorganicChemistry. A contribution to celebrate 150 years of the Periodic Table in 2019. ChemTexts, March 2018)

          Велику увагувикладачі кафедри приділяли модернізації лабораторного практикуму. Введено багато нових цікавих дослідів, в тому числі з використанням сучасного наукового приладдя (іономери, фотоколориметри, спектрофотометр та інші) та робіт по синтезу неорганічних сполук. Ці нововведення знайшли відображення більш ніж у 30 виданих науково-методичних посібниках.

          Кафедра загальної та неорганічної хімії здійснює підготовку студентів першого (бакалаврського) рівня освіти за більш ніж 20 різними освітніми програмами підготовки. Щорічно навчання за дисциплінами: "Хімія", "Загальна хімія", "Загальна та неорганічна хімія" "Хімія елементів" проходять близько 1500 студентів більш ніж 15 факультетів та навчально-наукових інститутів КПІ імені Ігоря Сікорського.

          На кафедрі активно працюють студентські гуртки наукової спрямованості: "Купфернікель" (керівник А.О.Зульфігаров), "Хімія – шлях у майбутнє" (керівник І.В. Коваленко), "Хімія від теорії до практики" (керівник Н.Є.Власенко), "Хімія в дії" (керівник В.А.Потаскалов). Метою їх створення було залучення студентів хіміко-технологічного, інженерно-хімічного, інженерно-фізичного факультетів та факультету біотехнології до науково-дослідної роботи, розвиток у них експериментаторських навичок, вміння ставити і вирішувати наукові проблеми та оприлюднювати результати досліджень у доповідях на конференціях і публікаціях у наукових виданнях. У студентів 1 курсу участь у наукових гуртках підвищує мотивацію для опанування курсу загальної та неорганічної хімії, надає можливість отримати практичні навички для роботи в хімічній лабораторії з хімічним посудом та приладами, підготуватись до опанування фахових дисциплін, які повʼязані з хімічною технологією, біотехнологією та матеріалознавством.

          Викладачі кафедри залучені до проведення профорієнтаційної роботи з школярами за програмою «МайбутнєУкраїни» та Малою академією наук (МАН) України. Проводиться підготовка до ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів відділення хімії і біології КМАНУ та до виступу на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту, робота з викладачами відділення хімії та біології Київської МАН (О.П.Качоровська, А.Є.Шпак).

          Обдарована молодь може спробувати свої сили та знання в щорічній Всеукраїнській олімпіаді КПІ імені І.Сікорського з хімії для абітурієнтів. Традицією вже стало проведення разом з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді (НЕНЦ МОН України), хімічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Союзом хіміків України Всеукраїнського турніру юних хіміків ім. В. В. Скопенка (І.В.Лісовська, В.А.Потаскалов, Н.В.Тарасенко). Починаючи з 2022 року кафедра започаткувала проведення профорієнтаційних заходів у вигляді серії  вебінарів«Вступ на бюджетні місця в умовах воєнного часу» для абітурієнтів, їх батьків та для вчителів шкіл.