Хімія – цариця всіх наук!

29 жовтня в рамках проекту «Хімія - опора і основа всіх без винятку наук» у Великій хімічній аудиторії хіміко-технологічного факультету НТУУ «КПІ» відбулася презентація під назвою «Цікаві хімічні експерименти». Були запрошені всі охочі та небайдужі до хімії.

З кожним роком зацікавлених цією наукою стає все більше. Щодня ми отримуємо нову інформацію із ЗМІ, але найбільше – з мережі Інтернет. Сучасна молодь дуже обізнана в новинках науки, тому захоплюється різноманітними експериментами, способами їх виконання. Та особливо цікаво спостерігати їх наживо. Тому працівники хіміко-технологічного факультету щороку організовують такі заходи. Ірина Володимирівна Лісовська, заступник декана ХТФ НТУУ «КПІ» з навчально-виховної роботи, доцент кафедри загальної та неорганічної хімії, кандидат хімічних наук, привітала гостей та коротко розповіла про історію університету. Вона доповіла, що хіміко-технологічний факультет був заснований разом з Політехнічним інститутом у 1898 році. З перших днів і дотепер факультет належить до найавторитетніших у світовій хімічній науці навчальних закладів. І зараз колектив викладачів і науковців факультету зберігає і продовжує найкращі традиції викладацької майстерності і творчого наукового пошуку. Особливо здивувало учнів те, що у Великій хімічній аудиторії колись давно приймав екзамени у студентів сам Д.І. Менделєєв.

Цікаві досліди провели провідний інженер кафедри загальної та неорганічної хімії Олена Анатоліївна Шуранова та лаборант кафедри загальної та неорганічної хімії Ірина Трофіменко. Особливо захопливими були такі: «Хімічний порiз – бутафорська кров», гасіння свічок вмістом пустої склянки, «Зелена пожежа», «Фараонові змії», «Що можна запалити водою» – взаємодія Алюмінію з Йодом з наявністю крапель води, «Палаючий магній», «Виверження вулкана» (Вулкан Рудольфа Бьоттгера), бенгальські вогні, каталітичний розклад пероксиду водню, вибух палаючої суміші (вибух водню і кисню), «Хімічний орган» (труби, що співають), вибух бертолетової солі з фосфором. Здивуванню дітей не було меж.

Ольга Петрівна Качоровська, голова комісії ХТФ зі співробітництва з МАНУ, старший викладач кафедри загальної та неорганічної хімії, ознайомила школярів з науковими напрямками кафедр факультету й запропонувала їм теми для наукових досліджень.

Шкільній аудиторії випала нагода прослухати лекцію доцента кафедри технології електрохімічних виробництв ХТФ НТУУ «КПІ», кандидата технічних наук Олександра Івановича Букета на тему «Тенденції та закономірності розвитку науки. Основи методології наукових досліджень». Лекція була присвячена розгляду науки як інструменту життєзабезпечення сучасного суспільства, відношення експерименту й теорій, знання і віри в сучасній науці. Дослідження механізмів пізнавального процесу і становить конкретне завдання методології, а саме формулювання схеми цього процесу є початком методологічного дослідження. Наукові знання й наукова діяльність є соціально значущими і мають суспільний характер. Лектор акцентував увагу на тому, що діяльність на теренах науки, розподіл праці науковців, обмін науковою інформацією тощо мають не лише велику соціальну, а й практичну користь. Олександр Іванович намагався відкрити у дітей нове бачення сучасної науки через призму інших наук: фізики, математики, кібернетики, історії. Він наголошував, що лише той учень, який постійно займається самоосвітою, може зрозуміти всі аспекти науки.

Атмосфера в аудиторії була загадковою і навіть трішки містичною, а ще й напередодні свята Helloween! Експерименти настільки сподобались дітям, що вони не хотіли залишати свої місця і вимагали продовження.

Сподіваємося, що кожен учень відкрив у собі маленького дослідника-хіміка і в майбутньому продовжить свою наукову діяльність у стінах університету!